Informacja prasowa

INFORMACJA PRASOWA

 

Eversense CGM – innowacyjny przełom w osobistej kontroli nad cukrzycą

Polscy cukrzycy uzyskali dostęp do Eversense – nowatorskiego systemu, który do ciągłego monitorowania glikemii wykorzystuje innowacyjny czujnik umieszczany pod skórą

Warszawa, 14 listopada 2017 r. — W Światowy Dzień Cukrzycy firma Roche Diabetes Care Polska informuje o udostępnieniu na rynku polskim Eversense CGM  – obecnie najbardziej nowatorskiego systemu do ciągłego pomiaru i osobistej kontroli glikemii. Dzięki czujnikowi umieszczanemu na 90 dni pod skórą system pozwala w każdej chwili, bez nakłuwania, sprawdzić na smartfonie aktualny poziom cukru w organizmie a ponadto ostrzega wibracjami przed zbliżającą się hiper- lub hipoglikemią. Eversense zapewnia ciągły dostęp do danych o glikemii, co umożliwia kompleksowe poznanie własnej cukrzycy i dostosowanie do niej diety, aktywności fizycznej lub bieżących reakcji na różne zdarzenia. Doświadczenia pierwszych osób w Polsce korzystających z tego systemu można śledzić na uruchomionym dziś dedykowanym blogu – www.nowoczesnicukrzycy.pl.

Eversense CGM składa się trzech głównych elementów: czujnika, bezprzewodowego nadajnika oraz aplikacji na urządzenie mobilne. Czujnik  umieszczany jest w górnej części ramienia i dokonuje pomiarów stężenia glukozy w płynie śródtkankowym co 5 minut. Dane przesyłane są do smartfona przez Bluetooth za pomocą  inteligentnego nadajnika umieszczanego nieinwazyjnie za pomocą plastra na ramieniu. Wykresy na smartfonie pokazują aktualny stan oraz trendy stężenia glukozy. Dane i wykresy mogą być też dostępne w chmurze, co umożliwia wgląd  lekarzowi. Jest to początek gabinetu lekarskiego przyszłości, bo pozwala na zdalne konsultacje lub interwencje lekarskie. System również bezpośrednio dba o bezpieczeństwo cukrzyka
– inteligentny nadajnik na ramieniu użytkownika ostrzega wibracjami, gdy poziom cukru niebezpiecznie rośnie lub spada poza wyznaczone granice. Co ważne, taki alarm uruchamia się nawet gdy nie ma w pobliżu smartfona a wibracje są w stanie wybudzić śpiącą osobę, której zagraża wzrost  lub spadek poziomu cukru.

Medycyna przyszłości

System Eversense to  rozwiązanie jutra. W takim właśnie kierunku zmierza medycyna przyszłości. Najbardziej zaawansowany technologicznie element systemu, czyli bardzo mały podskórny czujnik mierzy glikemię wykorzystując opracowaną w Dolinie Krzemowej technologię polimerów fluorescencyjnych. Umieszczany jest pod skórą na ramieniu podczas krótkiego i prostego zabiegu. Obecnie czujnik wprowadzany jest pod skórę na 90 dni, ale zaawansowane są już prace nad przedłużeniem jego okresu działania do 180 dni. Dane z czujnika odbiera inteligentny nadajnik umieszczony plastrem na ramieniu. On również jest bardzo lekki a ponadto wodoodporny. Można go też w każdej chwili zdjąć, co użytkownikowi zapewnia optymalną higienę i wygodę. Nadajnik ten wyposażony jest w Bluetooth zapewniający łączność ze smartfonem. Trzecim elementem systemu Eversense jest aplikacja na smartfonie w systemie Android lub iOS. Zbiera ona i wyświetla informacje o stężeniach glukozy, do których diabetyk ma dostęp w dowolnym momencie na swym smartfonie.

„Zabieg implantacji czujnika jest prosty, wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym i cała procedura trwa kilkanaście minut. Poza iniekcją środka znieczulającego dla pacjenta zabieg powinien być bezbolesny” – powiedział dr. n. med. Andrzej Gawrecki z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, który jako pierwszy w Polsce dokonał umieszczenia czujnika Eversense pod skórą pacjenta. I dodał: „Wielokrotne pomiary cukru za pomocą glukometru są codziennością dla pacjentów leczonych insuliną. Niestety u większości z nich liczba pomiarów jest niewystarczająca, np. podczas pracy, w nocy, ale również po posiłkach, kiedy glikemia zazwyczaj gwałtownie wzrasta. Dlatego system ciągłego monitorowania glikemii, przekazujący informacje co 5 minut, z możliwością alarmowania o niskich i wysokich stężeniach glukozy, nadaje leczeniu cukrzycy innego wymiaru”

Przejąć kontrolę nad cukrzycą

Eversense CGM to efekt sprzężenia sił medycyny i technologii przyszłości w zmaganiach
z cukrzycą. Umożliwia lepsze zrozumienie swojej choroby, wskazuje wahania poziomu glukozy i pomaga interweniować w odpowiednim czasie. Dzięki stałemu pomiarowi poziomu stężenia glukozy diabetycy mają możliwość poznania reakcji swojego organizmu na różne sytuacje. System pozwala na bieżąco poznawać jak posiłki, aktywność fizyczna lub inne czynniki mają wpływ na   poziom cukru w organizmie. A dobra kontrola cukrzycy i odpowiednie reagowanie w celu jej wyrównania to skuteczna prewencja wielu powikłań w przyszłości. Eversense pozwala optymalizować dietę, prowadzić aktywne życie i kontrolować swoją cukrzycę.

Blog video, czyli Eversense w codziennej praktyce

Wiele osób może zastanawiać się, jak system będzie się sprawdzał. Z myślą o nich powstała inicjatywa uruchomienia vloga (blog video), na którym troje blogerów z cukrzycą , właśnie od 14 listopada dzieli się swymi doświadczeniami z systemem Eversense. Autorzy bloga zostali wyłonieni w połowie 2017 r. w wyniku konkursu blogerskiego „Nowocześnicukrzycy.pl” i stali się pierwszymi, przedpremierowymi użytkownikami tego systemu. Blog z założenia oparty jest na relacjach video, aby można było poznać przede wszystkim codzienność cukrzyków, którzy spełniają się w różnych aktywnościach, stawiają sobie różne zadania lub cele życiowe a przy tym muszą uwzględnić swoją cukrzycę. I jakie wsparcie  tym wszystkim może dać nowa technologia.

Więcej o blogu www.nowoczesnicukrzycy.pl oraz o systemie Eversense w załączonych materiałach.

Wyłącznym dystrybutorem systemu Eversense w Polsce jest Roche Care Diabetes Polska Sp. z o.o., która rozpoczęła swoją działalność w 1992 roku i obecnie posiada najszerszy w Polsce wachlarz produktów i usług dla pacjentów z cukrzycą. Od najmniej bolesnych nakłuwaczy Fast-Clix, przez glukometry, pompy insulinowe i zestawy infuzyjne z rodziny Accu Chek po najnowocześniejszy system CGM – Eversense.

 

Kontakt dla mediów:

Beata Łaszyn

Biuro Prasowe Eversense

Alert Media Communications

tel.: (+48) 609 329 385

e-mail: eversense@alertmedia.pl