Szaleństwa karnawałowe a sprawa okiełznania glikemii


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/amrf/ftp/nowoczesnicukrzycy/nowoczesnicukrzycy/Blog_nc/wp-includes/media.php on line 1206

Karnawał rozpoczęty! W najbliższym czasie wielu z nas będzie bawiło się na imprezach karnawałowych, racząc się różnymi potrawami bez zbytniego w tym wyjątkowym czasie martwienia się o spożyte cukry oraz poziom glukozy we krwi. Jednak dla cukrzyków te wieczory będą wyglądać nieco inaczej. Konieczność pomiaru cukru glukometrem, by mieć cukier pod kontrolą, przerywa ucztowanie. Właśnie tak wygląda codzienność cukrzyków, którzy nieustannie muszą uważać na prawidłowy poziom glukozy. Ale przecież większość z nas doskonale o tym wie.

Czy wiecie, że…

…w Polsce cukrzyca dotyczy bardzo dużej grupy osób – według badań International Diabetes Federation (IDF) z 2017 roku aż 2,235 mln 1 osób w wieku między 20 a 79 rokiem życia, a kolejnych ponad 1 milion – jeszcze tego nie wie. Tę liczbę można porównać do populacji województwa wielkopolskiego. Cukrzyca jest na tyle poważnym schorzeniem, że wraz z rozwojem cywilizacyjnym cukrzyca typu drugiego zatacza coraz szersze kręgi, przez co niektórzy nazywają ją epidemią naszych czasów. Nieprzesadzone opinie obrazują dane wspomnianego wyżej raportu IDF 2017, według którego na całym świecie choroba dotyczy aż 425 milionów ludzi, co stanowi 1 osobę chorą w grupie 11 dorosłych. Jednak niemal połowa z nich – ok. 212 milionów osób 2 – nie jest tego świadoma.

A teraz trochę edukacji…

Cukrzyca typu drugiego jest najczęściej skutkiem złej diety oraz prowadzenia mało aktywnego stylu życia. W tym przypadku choroba leczona jest poprzez zdrowe odżywianie, aktywność fizyczną oraz przy pomocy leków. Inaczej jest w przypadku cukrzycy typu pierwszego, której przyczyną jest niszczenie wysp trzustkowych, produkujących insulinę, przez własny układ odpornościowy. Jedyną skuteczną metodą leczenia w tym przypadku jest podawanie insuliny i kontrola poziomu cukru do końca życia. Insulina jest podawana przez chorych za pomocą wstrzykiwaczy tzw. penów bądź pompy insulinowej. Cukrzyca wymaga od chorych kontrolowania poziomu cukru. Aby osiągnąć dobre wyrównanie cukrzycy (zapobiegać hipo- bądź hiperglikemii) diabetycy powinni mierzyć poziom cukru we krwi przy pomocy glukometrów od kilku razy w tygodniu do kilku a nawet kilkunastu razy dziennie (co zależy między innymi od sposobu leczenia choroby). Niestety, po kilku latach częstego nakłuwania palce cukrzyków są obolałe.

Przejąć kontrolę nad cukrzycą

Samo mierzenie cukru za pomocą glukometru jest niewystarczające. Ważna jest świadomość tego, jak różne posiłki i rozmaite aktywności fizyczne (tak, to również taniec do białego rana) wpływają na poziom cukru. A na stężenie glukozy mają też wpływ inne czynniki np. infekcje, inne choroby czy stres. Co więcej w przypadku choćby aktywności fizycznej istotna jest intensywność ćwiczeń i czas trwania. Aby uniknąć niedocukrzenia (które jest najczęstszym powikłaniem związanym z wysiłkiem fizycznym) pacjent z cukrzycą musi wykonywać odpowiednio częste badania stężenia glukozy (przed, w trakcie i po wysiłku fizycznym).

Czy jest na to jakaś rada? Ano jest.

Maciek Łysiak, autor vloga „Nie słodzę” oraz jeden z trójki pionierów systemu Eversense w Polsce zdradził parę szczegółów dotyczących ucztowania w czasie świąt: ”Ja w czasie Świąt pozwalam sobie na trochę więcej luzu, jeśli chodzi o cukrzycę. W tym roku moim wiernym kompanem był Eversense, który pomógł mi trzymać cukier w akceptowalnych granicach. Duża ilość różnorodnego jedzenia i dość mało ruchu to często pułapka, w którą łatwo diabetykowi wpaść. Jednak, możliwość ciągłego dostępu do swojej glikemii, sprawiło że uniknąłem niespodzianek w postaci hiperglikemii, co zdarzało mi się w poprzednich latach. Byłem o krok przed swoją cukrzycą –zwycięstwo!” Tę swobodę, co znamienne nazywając tymi samymi słowami, wymienia też Monika Pawłowska – jedyna w gronie kobieta-vloger: „Zazwyczaj w czasie świąt dawałam sobie więcej luzu i pozwalałam na wyższe cukry. W tym roku nie musiałam tego robić, dzięki Eversense na bieżąco kontrolowałam glikemię i udało mi się utrzymać cukry na dobrym poziomie.”

Nasz blogerski Mors – Jacek Kotarbiński – kolejny pionier systemu, również ma ciekawe spostrzeżenia: „System Eversense sprawdził się w okresie świątecznym i sylwestrowym. System mnie zaskoczył po morsowaniach – okazuje się, że niska temperatura ciała powoduje wyświetlenie komunikatu o niskiej temperaturze czujnika. Ciekawe spostrzeżenie. Natomiast najważniejszym doświadczenie jest obserwacja reakcji organizmu na posiłki oraz ćwiczenia fizyczne. Tutaj Eversene świetnie się spisuje.”
A Wy? Jesteśmy ciekawi, jakie macie sposoby, aby ponieść się karnawałowym szaleństwom, równocześnie trzymając poziom cukru pod kontrolą…

Przypisy

  1. http://www.diabetesatlas.org/across-the-globe.html
  2. http://www.diabetesatlas.org/key-messages.html